יום רביעי, 27 באפריל 2011

כסא גלגלים סיעודי - סקירה

כסא גלגלים נועד לסייע בניידות לאנשים המתקשים ללכת או סובלים ממחלות נוירולוגיות, נכויות זמניות או קבועות, מוגבלויות פיסיות או בעיות שיווי משקל. כסא גלגלים מעניק דרגות שונות של עצמאות, בהתאם לצרכי המשתמש. החל מכסא לשימוש עצמאי לחלוטין, אותו המשתמש יכול להפעיל ללא כל תמיכה או עזרה נוספת מהסובבים אותו וכלה בכסא גלגלים למשתמש שאינו עצמאי כלל ונועד להקנות לבעל הכסא יציבה בריאה ולמלווה של המשתמש נוחות מקסימאלית בהובלת הכסא.

כסאות גלגלים של עמינח מדיק נועדו לשימוש בלעדי של בעל הכסא מתאפיינים לרוב במשקל קל יותר, המאפשר לבעל הכסא להסיע את הכסא בכוחות עצמו גם בעלייה ומאפשר לו להכניס אותו לרכב ללא כל עזרה, או לחילופין הם כסאות ממונעים עם ידית הפעלה נוחה לשימוש עצמאי. עם כסאות גלגלים אלו נמנים גם כסאות גלגלים ספורטיביים למשתמשים פעילים במיוחד.
כסאות גלגלים סיעודיים נועדו לשמש אנשים הסובלים ממגבלה פיסית קשה יותר. לרוב יש להם טווח נרחב של מצבי ישיבה ושכיבה שנועדו להקל על בעל הכסא בשינוי תנוחות. לרוב ניתן לצרף ולהוסיף להם מגוון עזרים הנחוצים לבעל הכסא, למשל, משענות ידיים, רגליים וראש (שהן לרוב פריקות וניתנות לכוונון), מנשא למיכל חמצן ולמכשיר חמצן כולל סוללות רזרביות, שולחן טיפולי, מתקן לתליית אינפוזיה ועוד. מצד אחד, הוספת אביזרים אלו מקלה על בעל הכסא והמלווים אותו בחיי היום- יום וניתן אף לקבל טיפול רפואי בסיסי בזמן ההימצאות בכסא ומהצד השני, כסא גלגלים שנוספו לו עזרים, הופך לכבד יותר ומסורבל יותר ומקשה על השימוש העצמאי.

כסא גלגלים סיעודי או סטנדרטי, אמור לסייע לבעליו לנוע ממקום למקום. גם אם התנועה היא רק בתוך הבית או במתחם סיעודי או בית אבות, היא חשובה ונחוצה למצב רוחו של המשתמש ולאורח חייו. עם התפתחות הטכנולוגיה והנדסת האנוש, החלו להופיע פתרונות רבים שנועדו להגביר את עצמאותו של בעל הכסא. ידית ההנעה למשל בכסא ממונע, ניתנת למיקום משני צידי הכסא או אפילו באזור הסנטר למשתמשים שאינם יכולים להניע או להיעזר בידיהם. ישנם כסאות עם פתרונות הנעה ידניים ייחודיים שנועדו גם למשתמש כרות יד למשל. באופן כללי משקלם של כסאות הגלגלים הולך ויורד עם השנים בזכות שימוש בחומרים קלים ויעילים יותר ובכך מקל על בעלי הכיסאות להגיע ממקום למקום בצורה עצמאית.
כסא גלגלים סיעודי נועד לטפח ישיבה נכונה. משתמש שנהנה מישיבה זקופה ונוחה מסוגל לתקשר עם הסובבים אותו ביתר קלות ולמעשה הוא משמר בכך יכולות חברתיות חשובות. לעומתו, משתמש שאינו יושב בנוח ובבטיחות, משתמש הסובל מכאבים בגב ובצוואר הנובעים מישיבה לא מותאמת או הסובל מפצעי לחץ מכיוון שתנוחת הישיבה שלו אינה מתאימה והוא מוציא הרבה אנרגיה על הניסיון לאזן את עצמו ולהתמקם בכסא, עשוי למצוא את עצמו עייף יותר ומבודד.

כסאות גלגלים מגיעים במגוון סגנונות ועיצובים. ההחלטה הראשונה באיזה כסא גלגלים לבחור נובעת בעיקר ממצבו הפיסי של המשתמש. אך המשך התאמת הכסא היא עניין אינדיבידואלי של טעם אישי, צרכים נפשיים ואישיים ולא רק פיסיים וכמובן מגבלות תקציב.